Straż dla Zwierząt - to Stowarzyszenie działające na mocy ustawy ochronie zwierząt
Początki Straży dla Zwierząt
Idea Patrolu Interwencyjnego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami w Polsce powstała 16 października 2005 roku i została podjęta przez Mateusza Jakuba Jandę.
Zarząd Główny Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce powierzył Mateuszowi Jandzie funkcję prezesa Zarządu komisarycznego Okręgu w Warszawie, oraz uhonorował dyplomem za wzorowe wypełnianie obowiązków Starszego Inspektora Okręgowego, w gronie założycieli Stowarzyszenia znaleźli się prawnicy, ekonomiści, weterynarze oraz studenci.
Celem działania Stowarzyszenia, określonym w statucie, jest między innymi:
- Działanie na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt, ich poszanowania, objęcia ochroną i otoczenie opieką.
- Kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt.
- Działanie na rzecz ochrony środowiska.
- Zwalczanie przejawów znęcania się nad zwierzętami, działanie w ich obronie i niesienie im pomocy
- Aktywne działanie w zakresie przestrzegania praw zwierząt.
Autorytet Stowarzyszenia i jego działalność wzoruje się na Królewskim Towarzystwie dla Zapobiegania Okrucieństwa wobec Zwierząt z Wielkiej Brytanii ( RSPCA )
Uprawnienia Straży dla Zwierząt: 1. Straż dla Zwierząt ma prawo współdzialać z właściwymi instytucjami państwowymi i samorządowymi w ujawnianiu oraz ściganiu przestępstw i wykroczeń określonych w ustawie o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. oraz przepisach wykonawczych do ustawy. 2. Straż dla Zwierząt ma prawo wykonywać prawa pokrzywdzonego tj. uczestniczyć w postępowaniach przygotowawczych oraz występować przed sadem jako oskarżyciel posiłkowy lub powód cywilny, a przed sadem grodzkim ds. wykroczeń jako oskarżyciel publiczny. 3. Straż dla Zwierząt może składac wniosek o odebranie zwierzęcia na okres czasowy w przypadku gdy zwierze jest rażąco zaniedbywane lub okrutnie traktowane. 4. Straż dla Zwierząt w przypadkach nie cierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu, może odebrać mu zwierze, zawiadamiając o tym niezwłocznie wójta (burmistrza, prezydenta miasta). 5. Straż dla Zwierząt w przypadku konieczności bezzwłocznego uśmiercenia w celu zakończenia cierpień zwierzęcia ma prawo stwierdzić potrzebę jego uśmiercenia. Strażnik ma bezwzględny obowiązek we wszystkich swoich działaniach, kierować sie zasadami wynikającymi z postanowień statutu Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
Chcesz wstąpić do Straży dla Zwierząt?
Osoby chętne zostać Strażnikiem dla Zwierząt mogą zgłaszać swoje kandydatury do biur poszczególnych Okręgów SdZ w danym mieście.
Po ukończeniu szkolenia i pozytywnym zdaniu egzaminów przed Główną Komisją możesz zostać Strażnikiem dla Zwierząt i aktywnie pomagać zwierzętom.
Jak wesprzeć Straż dla Zwierząt?
Straż dla Zwierząt jest organizacją pozarządową, która utrzymywana jest z darowizn zwykłych ludzi i dzięki wsparciu poszczególnych sponsorów.
Na stronie internetowej Straży znajduje się lista najpotrzebniejszych przedmiotów niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu Stowarzyszenia. Każda forma pomocy jest ważna - pomóż pomagać.
Kontakt ze Strażą:
ul. Puławska 7/9
02-515 Warszawa
Tel. (+48 22) 353 50 60
Faks: (+48 22) 353 95 19
www.strazdlazwierzat.com.pl
e-mail zg@strazdlazwierzat.com.pl